Share
Go down
avatar
Agate
Admins
Female Dzīvoju : Āgenskalnā
Klubs : AiM Archery
Šauju ar : Kompaktloku, dažreiz arī ar tradicionālo
Postu skaits : 2293
http://aim.archery.lv

Bieži uzdoti iesācēju jautājumi (un atbildes uz tiem)

on Trešdiena 23 Novembris 2011, 18:56
No cik gadiem iespējams sākt apmeklēt loka šaušanas nodarbības?

Optimālais vecums 12-14 gadi. Bet var sākt jebkurā vecumā, sākot jau no 6-7 gadu vecuma (vecāku uzraudzībā) un līdz jebkuram vecumam.


Manam dēlam/meitai ir veselības problēmas, viņam/viņai ir atļautas fiziskas nodarbības, bet nedrīkst būt liela slodze (piemēram, kross). Vai viņš/viņa varētu nodarboties ar lokšaušanu?

Slodze ir atkarīga no tā ko grib sasniegt un inventāru parasti piemeklē atbilstoši cilvēka fiziskajai kondīcijai. Ja nodarbojas ar loka šaušanu hobija līmenī, tad slodzi var pielāgot atbilstoši iespējām, jo tikai profesionālajā sportā ir nepieciešami spēcīgi loki, lai panāktu bultas lidojumu ar iespējams zemāku trajektoriju un līdz ar to mazāku vēja ietekmi uz bultas lidojumu. Kā arī pastaiga svaigā gaisā nāk par labu veselībai (vienās sacensībās ejot pēc izšautajām bultām, sportisti nostaigā pat 7 un vairāk km).


Vai 16 gados var sākt trenēties, un arī sasniegt labus rezultātus, jo bieži dzirdēts, ka dažiem sporta veidiem ir nerakstītie vecuma ierobežojuma likumi - ja to nedari kopš bērnības, tad uz čempionātiem un uzvarām sacensībās vari necerēt. Vai ar loka šaušanai šis vecums nav par "vecu"?

Loka šaušana ir viens no sporta viediem, kur labus rezultātus var sasniegt sākot trenēties jebkurā vecumā. Svarīgāka ir vēlēšanās mācīties, spēja uzklausīt trenera padomus, pastāvīgi trenēties un, protams, nedaudz talanta un finansiālie resursi...


Vai loka šaušanā iespējams trenēties arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām?

Loka šaušana ir viens no diviem Olimpiskajiem sporta veidiem, kur sportists ar īpašām vajadzībām var startēt vienā konkurencē ar veselajiem (vēl tas ir iespējams tikai jāšanas sportā). Paraolimpiskajos čempionātos sportisti tiek sadalīti vairākās kategorijās pēc invaliditātes veidiem un sacenšas savā starpā. Atsevišķās grupās šauj ratiņkrēslos sēdošie, stāvošie uc. Cilvēkiem ar fiziskiem trūkumiem tiek izgatavotas īpašas papildierīces, lai varētu atvilkt loku un izšaut.


Cik aptuveni maksā inventārus, un vai šis ir dārgs sporta veids?

Loka šaušana ir elitārs sporta veids (tāpat kā golfs un jāšanas sports), tādēļ izmaksas nav lētas, bet ir iespējami dažādi sporta līmeņi, no kā ir atkarīgas inventāra cenas.
1) Tautas sporta līmenī – tradicionālo loku var nopirkt pa 100 – 500 Eiro (lietotu vai jaunu), koka bultas maksā 3.50 – 8 Ls gabalā (atkarībā no tā vai pērk komponentes un liek kopā paši vai pērk speciāli sev pasūtītas bultas).
2) Olimpiskais jeb rekursīvais loks – Iesācējiem lietots komplekts var izmaksāt no 200Ls, ar tādu loku var iemācīties šaut un šaut tautas sporta līmenī, bet lai sasniegtu labus rezultātus to nāksies mainīt pret inventāru, kas maksā no 600 -1500 Ls. Tāpat ir ar bultām – no 8Ls gabalā līdz augsta līmeņa sacensību bultām, kuras maksā 30-40Ls gabalā un jāmaina ik gadu vai biežāk.
3) Kompaktloks – Tāpat kā olimpisko loku arī kompaktloku var pirkt lietotu ap 250-400Ls, vai jaunu ap 1000-1500Ls. Un palaišanas mašīnīte (relīsers) maksā no 20 līdz 300 Eiro. Tāpat ir ar bultām – no 8Ls gabalā līdz augsta līmeņa sacensību bultām, kuras maksā 30-40Ls gabalā un jāmaina ik gadu, vai biežāk.
4) Pārējais inventārs: iesākumam var sameistarot vai uzšūt mājās vai nopirkt jaunu vai lietotu - bultu maks (jauns maksā no 10 līdz 100 Eiro), tāpat no ādas var izgriezt pirkstu sargu (tradicionālajam lokam cimdiņš maksā 10-20 Eiro, Olimpiskajam lokam pirkstu sargs no 5-70 Eiro) un uztaisīt roku sargu (pērkot cena 3 – 30 Eiro).


Kur un kā iegādāties inventāru?

Latvijā veikalu inventāra iegādei pagaidām nav. Tuvākais veikals ir „Falco” Pērnavā, Igaunijā, kur var iegādāties visu nepieciešamo sākot no bultu komponentēm līdz loku komplektiem un arī paša „Falco” ražotos tradicionālos lokus (www.falco.ee).
Vēl ir iespējas veikt pasūtījums internetā un lai sadalītu pasta izmaksas tiek veikti kopīgi organizēti pasūtījumi. Populārākie interneta veikali ir Van Buggenum Sports (www.vbs-archery.nl), Merlin Archery (www.merlinarcherycentre.co.uk) un Alternative Sporting Services (www.altservices.co.uk).


Vai Latvijā ir loka šaušanas Olimpiskā izlase?

Tā kā loka šaušana ir Olimpiskais sporta vieds, tad Latvijā ir arī loka šaušanas izlase, kura dodas uz Pasaules un Eiropas čempionātiem un kausu posmiem cīnās par Olimpiskajām kvotām.


Kāpēc jaunajai grupai nodarbības sākas oktobrī?

Oktobra sākumā beidzas sacensību periods, oktobris tiek veltīts atpūtai un tas ir laiks, kad treneriem nav jānodarbojas ar izlasi un ir laiks nodarbībām ar jauno grupu.


Kad sākas un beidzas ziemas un vasaras sezona?

Tradicionāli ziemas sezona sākas ar novembrī. Oktobra sākumā beidzas vasaras sacensību periods, oktobris tiek veltīts atpūtai (aktīvai). Novembrī sākas gatavošanās ziemas sacensību periodam un no decembra līdz martam-aprīlim tiek rīkotas sacensības telpās. Kad iestājas siltāks laiks, treniņi tiek organizēti ārā un no aprīļa-maija sākas vasaras sezonas sacensības.


Kāda veida apģērbs ir piemērots loka šaušanai?

Loka šaušanas treniņiem ir piemērots jebkāds ērts un pieguļošs apģērbs, kurš nav ar platām piedurknēm, uzšūtām (lielām) kabatām uc uzšuvēm krūšu-plecu rajonā, kas varētu traucēt stiegrai un ir piemērots laika apstākļiem, ja treniņš notiek ārā.


Kāds un vai loka šaušanas sacensībās ir dreskods?

FITA šāvējiem (atbilstoši FITA noteikumiem, kuros smalki aprakstīts cik gariem jābūt šortiem un meiteņu svārkiem, cik kailiem meiteņu pleciem utt.) sacensībās ir jāģērbjas izlases formā, kluba formā, balta formā vai sporta tērpā (džinsos un citā ielas apģērbā sacensībās sportisti netiek pielaisti).
IFAA šāvējiem apģērbam jābūt piemērotam laika apstākļiem un apvidum (mežam, krūmiem, garai zālei, dubļiem), bet vēlams vismaz viens košas krāsas apģērba gabals drošības nolūkos.


Vai un kā jāmarķē bultas?

Uz bultām jābūt rakstītam bultas īpašnieka vārdam un/vai valsts nosaukumam (minimums 3 simboli).
Atsevišķos sacensību veidos trīs bultām jābūt marķētām ar vienu, divām un trīs apļveida līnijām pie bultas astītes vai spārniņiem, lai noteiktu ar kuru pēc kārtas bultu ir bijis trāpijums mērķī.


Vai un kā jāmēra loka spēks?

Loka atvilciena spēks ir svarīgs iegādājoties loku atbilstoši savam spēkam un trenētības pakāpei, tādēļ ražotājs uz loka norāda atvilciena spēku mārciņās (lbs) un/vai kilogramos (kg).
FITA noteikumos ir ierobežojums, ka kompaktlokam atvilciena spēks nedrīkst pārsniegt 60 lbs, IFAA noteikumos atvilciena spēkam ierobežojuma nav, bet bultas ātrums nedrīkst pārsniegt 300 pēdas sekundē (91.5 m/s).
Atvilciena spēku mēra ar speciāliem svariem, uzvelkot loku līdz savam atvilciena garumam un nolasot mērījumu.


Ko nozīmē SM, SMK, SKSM, I, II utt.?

Daudzos sporta viedos, lai noteiktu sasniegto profesionalitātes pakāpi sportisti tiek sadalīti līmeņos pēc izpildītās kvalifikācijas normām. Izšaujot konkrētu punktu skaitu konkrētā vingrinājumā var iegūt starptautiskās klases sporta meistara (SKSM), Latvijas sporta meistara (SM), Latvijas sporta meistara kandidāta (SMK), pirmo, otro un trešo pieaugušo sporta klasi (I, II un III) un pirmo, otro un trešo jauniešu sporta klasi (I jaun., II jaun. un III jaun.).


Pēdējo reizi labojis Agate Svētdena 27 Novembris 2011, 18:23; labots 5 reizes

_________________
Field archery forever!
Atpakaļ uz augšu
Permissions in this forum:
Jūs nevarat atbildēt tematos šajā forumā